Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta aktier och fastigheter, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 657 | 1 774 | 2 533 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -522 | -244 | -53 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 382 | -1 435 | -1 209 |
| Årets resultat (tkr) | -1 491 | -1 632 | -1 316 |
| Summa tillgångar (tkr) | 30 584 | 31 754 | 33 774 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 657 | 1 774 | 2 533 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -522 | -244 | -53 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 382 | -1 435 | -1 209 |
| Årets resultat (tkr) | -1 491 | -1 632 | -1 316 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 28 330 | 29 415 | 30 678 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 255 | 2 338 | 3 096 |
| Tillgångar (tkr) | 30 584 | 31 754 | 33 774 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 8 103 | 9 595 | 10 226 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 860 | 750 | 641 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 5 288 | 19 888 | 20 688 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 16 333 | 1 520 | 2 218 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 30 584 | 31 754 | 33 774 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -31.5% | -13.8% | -2.1% |
| Soliditet | 26.5% | 30.2% | 30.3% |
| Kassalikviditet | 13.8% | 153.8% | 139.6% |
P&e Grusåsen Fastighet AB ingår i en koncern med 62 bolag. Moderbolag är P&E Fastigheter Syd AB och koncernmoderbolag är P&e Persson Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska äga och förvalta aktier och fastigheter, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.